Egyösszegű devizahitel törlesztés

Egyösszegű devizahitel törlesztés
A gazdagoknak segítene és a forintot gyengítené a Fidesz frakció javaslata, ami szerint lehetővé kell tenni, hogy a devizaadósok a már korábbi mentőcsomagban rögzített árfolyamokon egyösszegű törlesztéssel kiszálljanak a hitelből. Lázár János szerint 2-300 ezer emberen segíthetnének ilyen módon, ez a bankszektornak legalább 260 milliárd forintos azonnali veszteséget jelentene. A frankban ragadók pedig a már a felvetés nyomán is elindult forintgyengülés okozta veszteséget is el kell szenvedjék.

Egyösszegű végtörlesztés esetén a devizahitelesek mentésére szolgáló korábbi csomagban rögzített 180 forintos frank- és 250 forintos euró árfolyamon kell biztosítaniuk a bankoknak a hitelből való kiszállást, minden ezzel kapcsolatos költség őket terheli – ezt a javaslatot jelentette be Lázár János a Fidesz frakcióvezetője a kormánypártok kétnapos frakcióülése után Hajdúszoboszlón. (A frakcióvezető nem említett külön a jenhiteleseket, de a javaslat nyilván rájuk is vonatkozik, a jen rögzített árfolyam 2 forint/jen.)

Fix törlesztőrészlet – akár 10 évre

Az elmúlt évek hektikus gazdasági környezete a korábbinál is jobban felértékelte a biztonság fogalmát: nem véletlen, hogy a jelzáloghiteleket igénylők számára az egyik legfontosabb szempont mára a törlesztő részletek kiszámíthatósága lett. Az UniCredit Bank a hazai piacon egyedülállóan hosszú távra is kínálja ezt: 10 évre is bebetonozható a jelzáloghitel törlesztőrészlete.

A piaci tapasztalatok világosan mutatják: a lakáshitel vagy a szabad felhasználású jelzáloghitel kiválasztásakor a törlesztőrészlet nagysága mellett ma már annak tervezhetőségét is fontos, ha nem a legfontosabb döntési szempontként veszik figyelembe az érdeklődők. Az UniCredit hitelei attól különlegesek, hogy a bank a mai piacon egyedül képes arra, hogy az ügyfeleiről ne csak 1 vagy 3, de akár 10 évre is levegye a fel-le kamatváltozások kockázatát.

Devizahitel-törlesztés adómentes béren kívüli juttatásból

A Cafetéria Egyeztető Tanács azt javasolja, hogy a személyi jövedelemadóról szóló törvény módosításával legyen adómentesen juttatható a munkáltatók által a vissza nem térítendő lakástámogatás formájában a devizahitelnek az a része, amely az eredeti törlesztőrészlet és a jelenleg fizetendő törlesztőrészlet nagysága között van.

A munkáltatók a cafetéria-keretük terhére adómentesen támogathatnák dolgozóik lakáshitel – törlesztését. A gondoskodó munkáltatók gazdasági és hr-vezetőiből alakult Cafetéria Egyeztető Tanács jogásza, Renneczéder Éva a Gazdasági Rádiónak nyilatkozott javaslatuk részleteiről, amelyek itt meghallgathatók.

A cafetéria választható béren kívüli juttatást jelent. A munkáltatók mindig elkülönítenek egy összeget, amelyet munkavállalóik életkörülményeinek javítására szánnak. Ebbe a hideg – és melegétel-utalványoktól az üdülési csekken keresztül a kultúráig sok minden belefér. A cafetéria rendszere körülbelül 5 évvel ezelőtt futott fel, de a válság miatt az eredeti céljukat elvesztették ezek a juttatások.

Megoldás az alacsony törlesztőrészletre ?

A lakásfinanszírozási piac még mindig nem tért magához, ezen a belül a lízing sem szerepel túl jól. Ezen a helyzeten Dunavölgyi Mária, az OTP Lakáslízing Zrt. elnök-vezérigazgatója reményei szerint segíthet euró alapú konstrukciójuk.

Az idei első félévben a deviza alapú lakásfinanszírozásokon belül a korábbi tíz helyett már több mint 12 százalékot képviselt a lízing – mondta el Dunavölgyi a társaság által rendezett mai háttérbeszélgetésen. A deviza alapú hitelek ebben az időszakban a teljes lakáshitel piacon belül közel 40 százalékos arányra rúgtak, ez a helyzet azonban a jelzálogbejegyzés augusztusban hatályba léptetett tilalma miatt (a tulajdonjognál nincs ilyen korlátozás, ezért nyújtható deviza alapon a lízing) változik majd. Persze ez lassú folyamat lesz, hiszen – ismerte el lapunk érdeklődésére a szakember – jelenleg minden finanszírozónál jelentős mértékű az a portfolió, amelynél a válság következtében a hitelösszeg meghaladja a fedezetként szereplő ingatlan piaci értékét.

Fix törlesztőrészlet

Nyugaton már régóta ismert hitelmódozat a fix havi részlettel kínált hitel. Mindez immár Magyarországon is elterjedt. Az ötlet alapja: sok háztartásban úgy vesznek fel hitelt, hogy látják a családi teherbíró-képességet, és olyan havi törlesztőrészletet vállalnak, amelyet ki tud gazdálkodni a család. Miről szól a konstrukció ? A havi törlesztőrészlet mindig fix összeg és a kamatváltozásokat … Olvass tovább

Lakáshitel végtörlesztés

Ma már talán nincs olyan bank, ahol ne lenne lehetőség a hitel idő előtti rendezésére. Erre természetesen fel is hívják a figyelmet, arra azonban kevésbé, hogy mindez egyáltalán nincs ingyen.

A banknak ugyanis nem az az érdeke, hogy minél előbb visszafizesd a kölcsönt, hanem hogy minél tovább fizesd a törlesztőrészleteket. Az ingatlanmagazin.com most utánajárt, hogy egyes bankoknál a lakáskölcsönök esetében milyen kezelési költségek is terhelik az adósokat, ha előtörleszteni, illetve vég törleszteni szeretnének.

A téma apropóját az adta, hogy a Gazdasági Versenyhivatal korábban eljárást indított az OTP ellen, mert a bank a lakáskölcsönök végtörlesztési díját 2005 nyarán a szerződéskötéskor hatályos 0%-ról 3,6%-ra emelte – a témához hozzátartozik, hogy a bank tavaly decemberben kötelezettséget vállalt, hogy az ügyfeleket kártalanítja.