A lakáshitel rendben van….de…

A lakáshitel rendben van

Miközben a lakásvásárlásra felvett hitelt a lakosság 61 százaléka elfogadhatónak tartja a Cofidis Hitel Monitor kutatása szerint, elenyésző, 6 százalék, illetve 3 százalék azoknak az aránya, akik a hitelből finanszírozott hétköznapi vásárlást, ajándékozást, illetve utazást sem utasítják el.

A felmérése alapján a megkérdezettek közel fele ugyanakkor felelősségteljes döntésnek tartja a hitelfelvételt tanulmányokra, illetve egészségügyi kezelésre is.

Hangsúlyozzák, hogy a kölcsönfelvétel megítélése a lakosság körében döntően az általa megvalósítandó céltól függ.
A kutatásából kiderül, hogy a következő negyedévben a lakosság 38 százaléka tervez nagyobb értékű terméket, szolgáltatást vásárolni: jellemzően lakásfelújításra, illetve utazásra kívánnak nagyobb összeget költeni az emberek, 21, illetve 10 százalékos arányban. Utazás finanszírozására az ezt tervezők 7 százaléka folyamodna pénzügyi segítséghez.

Olvass tovább

Csak a jó ügyfelek kapnak lakáshitelt

Csak a jó ügyfelek kapnak lakáshitelt

Nagyon szűk az a kör, akik kaphatnak lakáshitelt – tudta meg az azenpenzem.hu. Más bankok felszámolják az ügynöki kapcsolataikat vagy visszatérnek jelzáloghitelezési piacra. Akinek pedig van pénze lakást venni, az a készpénzes fizetést választja.

Csak a legtehetősebb ügyfeleknek és a saját dolgozóinak ad lakáshitelt a Citibank – tudta meg az azenpenzem.hu. A válság kitörésekor a Citi abbahagyta a lakáshitelezést, most azonban visszatért, még ha csak részben is. 11,1 százalékos THM-mel adnak kölcsönt. A Citibank ügyvezető igazgatója, Hencz Éva a pénzügyi portál kérdésére elmondta: folyamatosan vizsgálják a piacot, és ha a helyzetet megfelelőnek ítélik, további nyitásra is számítani lehet.

Olvass tovább

Lakáshitel végtörlesztés 2012

Lényegében az OTP is lezárta a devizahitelek végtörlesztéséhez igényelhető forinthitelek folyósítását. A bank aktualizált hirdetményébe az alábbi bekezdést szúrták be.

„2012. január 17‐től a hitelintézetekről és a pénzügyi vállalkozásokról szóló 1996. évi CXII. törvény 200/B. §‐a szerinti, deviza hitelek rögzített árfolyamon történő végtörlesztéshez jelzálog típusú hitel kizárólag abban az esetben igényelhető, amennyiben 2012. január 17‐én az OTP Bank rendelkezésére áll a fedezetül felajánlott ingatlanról az OTP Jelzálogbank Zrt. által készített, az igénylés időpontjától számított egy évnél nem régebbi – az ügyfél kezdeményezésére készített – hitelbiztosítéki érték‐megállapítás.”

Ez tehát azt jelenti, akinek nincs egy éven belül elkészített értékbecslése, az a banktól már nem is kérhet a végtörlesztéshez szükséges forinthitelt. Ezzel már biztosan kijelenthető, hogy aki eddig nem nyújtotta be hitelkérelmét, már nem juthat forinthitelhez.

Olvass tovább

Végtörlesztés

Végtörlesztés
Forinthitel-háborút, rendkívüli ügyfélszerző akciókat jósoltak az elemzők, ám a banki termékkínálat kijózanító: több mint egy hónap eltelt már a rögzített árfolyamú végtörlesztés meghirdetése óta, még sincsenek a piacon a szokásosnál kedvezőbb kamatozású ajánlatok.

Forrás: zalaihirlap.hu

A végtörlesztés valóban kihagyhatatlan lehetőség azoknak, akik ingatlanfedezetű devizahiteleik tőketartozását saját megtakarításból, esetleg családi-baráti kölcsönből rendezni tudják; svájci frankos terheiktől például a jelenlegi árfolyam 72 százalékán szabadulhatnak meg. Ám a választás alapos körültekintést igényel az adóstól, ha új forinthitellel váltaná ki a meglévőt, hiszen a futamidőtől, az összegtől, a thm-től és egyéb kondícióktól függően még az sem biztos, hogy alacsonyabb havi törlesztőrészletet tud elérni (türelmi idős hiteleknél kicsi erre az esély).

Olvass tovább

Egyösszegű devizahitel törlesztés

Egyösszegű devizahitel törlesztés
A gazdagoknak segítene és a forintot gyengítené a Fidesz frakció javaslata, ami szerint lehetővé kell tenni, hogy a devizaadósok a már korábbi mentőcsomagban rögzített árfolyamokon egyösszegű törlesztéssel kiszálljanak a hitelből. Lázár János szerint 2-300 ezer emberen segíthetnének ilyen módon, ez a bankszektornak legalább 260 milliárd forintos azonnali veszteséget jelentene. A frankban ragadók pedig a már a felvetés nyomán is elindult forintgyengülés okozta veszteséget is el kell szenvedjék.

Egyösszegű végtörlesztés esetén a devizahitelesek mentésére szolgáló korábbi csomagban rögzített 180 forintos frank- és 250 forintos euró árfolyamon kell biztosítaniuk a bankoknak a hitelből való kiszállást, minden ezzel kapcsolatos költség őket terheli – ezt a javaslatot jelentette be Lázár János a Fidesz frakcióvezetője a kormánypártok kétnapos frakcióülése után Hajdúszoboszlón. (A frakcióvezető nem említett külön a jenhiteleseket, de a javaslat nyilván rájuk is vonatkozik, a jen rögzített árfolyam 2 forint/jen.)

Csak így lehet kiszállni egy hitellel terhelt ingatlanból?

Csak így lehet kiszállni egy hitellel terhelt ingatlanból?
Több ezer, a frankhitelt a jelenlegi szinten is pontosan fizető ügyfél ragadt az ingatlanában, pedig költözne, ha tehetné.

A mindenki által látható problémát, amely a teljes gazdaságra kiterjed a rosszul, vagy fizetni egyáltalán nem tudó Frankhitelesek okozzák. Ezt orvosolni kell és az elmúlt hónapok eseményei bizonyítják, hogy a kormány mindent megtesz, hogy enyhítse a bajt. Indokolt lépés volt a CHF jelzáloghitel tiltása abból a megfontolásból, hogy csökkentse a Frank, mint menekülő deviza kilengés okozta kitettségét a lakosságnak. A tűzoltásnak azonban van olyan hozadéka, amivel eddig senki nem foglalkozott, mégpedig az, hogy azok a csendes, pontosan fizető Frankhitelesek, akik szívesen költöznének, „bent ragadtak” az ingatlanjukban. Az ok egyszerű: csak nagyon körülményes jogi procedúrával, némi szerencsével és számtalan bizalmi tényező beiktatásával lehet új ingatlanra átvinni a hitelfedezetet, vagyis szinte sehogy.