Túlélni a frank árfolyamát !

Van, aki túléli és van, aki nem. Mit lehet tenni, hogy a túlélők közé tartozzunk?

Hogyan élik túl a bankok?
Az utóbbi időszakban már egyértelműen fontosabb tényező a svájci frank, mint az euró árfolyama. Az euró az egész gazdaság működésére, az exportáló vállalatok és a piaci árak alakulására hat, meghatározhatja a gazdaság állapotát…

Viszont az utóbbi hetekben tapasztalható svájci frank árfolyam mértéke már felveti a bankszektor stabilitásának kérdését is. (Londonban már eljutottak idáig az üzengető okos elemzők.)

De ne aggódjunk, túl fogják a bankok élni, hiszen ha valamit megtanultunk a válság elmúlt 2 éve alatt, az a bankok kemény hozzáállása. Minden eszközrendszer az ő kezükben van, a szerződések őket védik.
Voltak időszakok, amikor még növelni is képesek voltak a nyereségüket, hiszen a gondba kerülő adósokon több címen lehetett több pénzt beszedni.

Hogyan éli túl a lakosság?
Akinek nincs vagy nem sok a hitele, vagy forint alapú, esetleg forintban fixált havi részletű hitelt vett fel, azok sincsenek teljes biztonságban, hiszen az ország helyzete katasztrofális. Kezelhetetlen méretűvé vált a munkanélküliség, a fogyasztás visszafogott, a gazdaság több ágazata haldoklik.

Lakáscélú hitelek és a válság

Tavaly az év második felében a gazdasági válság továbbra is éreztette hatását a lakossági lakáshitelezésben: jelentős volt a visszaesés az engedélyezett és a folyósított lakáscélú hitelek számában és összegében is. Az elmúlt években megszokott, a hitelek számában és az állomány összegében tapasztalható növekedés után a 2008 végi adatokhoz képest stagnálás figyelhető meg.

Az elmúlt év II. félévéről a lakossági lakáshitelezési tevékenységet folytató pénzintézetek teljes köre (22 bank, 3 jelzáloghitel-intézet, 135 takarékszövetkezet, 2 hitelszövetkezet) szolgáltatott adatokat, amelyek szerint december 31-én a lakáshitelek állománya 3920 milliárd Ft volt – ez a 2009. évi GDP 15 százalékának felel meg –, ennek 63 százalékát devizaalapú lakáshitelek tették ki. Az állomány összege 2002 óta folyamatosan emelkedik; nyolc év távlatában a legdinamikusabb növekedés 2002 és 2003 között történt, akkor egy év alatt az állomány több mint kétszeresével bővült.