Hiteltársulás

Párbeszédet kezdeményez a kormánnyal az egy hete indult, mára 60 milliárdosra nőtt Hiteltársulás, amelynek a tagjai olyan bankokat szeretnének találni, ahol a devizaalapú hiteleiket kedvező feltételekkel váltják forinthitelre.

Egy héttel az indulás után több mint 60 milliárd forintra nőtt a Hiteltárulás mérete, és a kezdeményezéshez eddig ötezernél is többen csatlakoztak. A céljuk az, hogy kedvező feltételű hitelt harcoljanak ki a közösség tagjainak a deviza- és svájcifrank-alapú hitelek kiváltására. A bankokkal folyó tárgyalások mellett a szervezők csütörtökön felveszik a kapcsolatot a kormánnyal is – közölte az FN24.hu-val Doubravszky György, a Hiteltársulás civilszervezet ötletgazdája.

Az erős frank már az osztrákoknak is fáj

A svájci frank árfolyamának masszív erősödése az euróval szemben már az osztrák hiteleseket is aggasztja – számolt be a Wirtschaftsblatt. Nyugati szomszédunkban mintegy 250 ezren vettek fel frank alapú lakáshitelt a ’90-es évek végén, Közép- és Kelet-Európára is innen terjedt át a nagy frankhitel-felvételi láz. A jelenlegi magas árfolyamok mellett a hitelesek nem tudnak mást tenni, mint várni. Ostobaság lenni most átváltani a hitelt, mert csak még nagyobb veszteséget realizálnának, állítják szakértők.

Túlélni a frank árfolyamát !

Van, aki túléli és van, aki nem. Mit lehet tenni, hogy a túlélők közé tartozzunk?

Hogyan élik túl a bankok?
Az utóbbi időszakban már egyértelműen fontosabb tényező a svájci frank, mint az euró árfolyama. Az euró az egész gazdaság működésére, az exportáló vállalatok és a piaci árak alakulására hat, meghatározhatja a gazdaság állapotát…

Viszont az utóbbi hetekben tapasztalható svájci frank árfolyam mértéke már felveti a bankszektor stabilitásának kérdését is. (Londonban már eljutottak idáig az üzengető okos elemzők.)

De ne aggódjunk, túl fogják a bankok élni, hiszen ha valamit megtanultunk a válság elmúlt 2 éve alatt, az a bankok kemény hozzáállása. Minden eszközrendszer az ő kezükben van, a szerződések őket védik.
Voltak időszakok, amikor még növelni is képesek voltak a nyereségüket, hiszen a gondba kerülő adósokon több címen lehetett több pénzt beszedni.

Hogyan éli túl a lakosság?
Akinek nincs vagy nem sok a hitele, vagy forint alapú, esetleg forintban fixált havi részletű hitelt vett fel, azok sincsenek teljes biztonságban, hiszen az ország helyzete katasztrofális. Kezelhetetlen méretűvé vált a munkanélküliség, a fogyasztás visszafogott, a gazdaság több ágazata haldoklik.

Visszaút a szakadék széléről

Árverezzék el a francba, vigye a bank ezt a rohadt házat! A harmincnyolc éves Molnár Szabolcs tavaly nyáron fakadt ki feleségének a Zala megyei Becsehelyen lévő családi házukban. A családot egyre csak duzzadó, többmilliós adósság nyomasztotta, és már fenyegető közelségbe került otthonuk elárverezése.

A férfi reménytelennek látta családja anyagi helyzetét, és a végrehajtástól tartva úgy döntött, elmenekül adósságai és a kilakoltatás megaláztatásai elől. Feleségével, valamint három gyermekével bőröndbe pakolták legszükségesebb holmijaikat, és a Magyar Vöröskereszt nagykanizsai Családok Átmeneti Otthonában kértek segítséget.

A nagykanizsai fényforrásgyárban raktárosként dolgozó férfi elkeseredett döntéséhez, egy tíz évvel ezelőtt felvett lakáshitel vezetett. Hosszú időn át albérletben lakott feleségével, mígnem elhatározták, vesznek egy házat. Úgy vélték, hosszú távon jobban járnak, és nem vállalnak túlságosan nagy kockázatot, ha a bérleti díjat inkább egy saját ház törlesztésére fordítják. A Nagykanizsához közeli Becsehelyen találtak is egy megfelelő épületet 6,5 millió forintért. Mivel csupán néhány százezer forint megtakarított pénzük volt, szinte teljes egészében kölcsönből fizették a vételárat. Felvettek 5,7 millió forint, svájci frank-alapú hitelt, amit majd félmilliós személyi kölcsönnel egészítettek ki. A családfő szerint tavalyig minden a számításaik szerint alakult, hiszen ő és felesége is dolgozott, és bár családi költségvetésük „ki volt centizve”, pontosan fizették a törlesztést és a rezsit.