Lakáshitel visszafizetés

A hitelt vissza kell fizetni, de megszűnik a kiszolgáltatottság
Rogán Antal fideszes képviselő szerint megszűnik a hitelesek kiszolgáltatottsága, ha az Országgyűlés elfogadja a devizahiteleseket megsegítő törvénycsomagot.

A törvényjavaslat egyik kidolgozója hétfőn a parlamentben úgy fogalmazott: alapelv, hogy a hitelt vissza kell fizetni, és a magyar jelzálog hitelezés rendszerére szükség van, ezért olyan szabályokat kell meghonosítani, amelyek hosszú távon tartható és kiszámítható jelzálog hitelezést garantálnak. A törvénycsomaggal ugyanakkor egyértelművé teszik, hogy megszűnik a hitelesek kiszolgáltatottsága.

A képviselő kifejtette: az eredeti, nyolcpontos törvénycsomagról egyeztetéseket kezdeményeztek a bankszektorral és a hitelesek képviseletével is, és végül hét pontot emeltek be a javaslatba. Eszerint megtiltanák az egyoldalú szerződésmódosítást, az önkényes kamatemelést, bizonyos esetekben az extra díjak felszámítását, köteleznék a bankokat a középárfolyam alkalmazására, illetve ingyenesen elérhetővé tennék az előtörlesztést és a futamidő hosszabbítását. A tiszta lappal indulás jogára vonatkozó szabály egyelőre nem került a csomagba tartalékképzési kockázatok miatt – mondta.

Növekedő forint alapú jelzáloghitelek

A deviza jelzáloghitelek új szerződéses értéke a lakáshitelek esetében enyhén növekedett, míg a szabad felhasználású jelzáloghitelek esetében stagnált. Az 1 millió euro érték feletti euro hitelek új szerződéses értéke kiemelkedő mértékben növekedett.

2010. júniusban a háztartások által felvett új forint lakáscélú hitelek átlagos hitelköltség mutatója szinte változatlan maradt, míg a szabad felhasználású jelzáloghiteleknél kisebb csökkenés történt. Az euro lakás és szabad felhasználású jelzáloghiteleknél szintén kisebb mértékű csökkenés tapasztalható. A forint és euro hitelek átlagos hitelköltség mutatói közti különbség – az előző hónapok szűkülő tendenciáját megszakítva – a lakáscélú hitelek esetében 2,23 százalékra, és a szabad felhasználású jelzáloghiteleknél pedig 1,51 százalékra nőtt.