Igyekezzen – jönnek magasabb kamatok!

Ugyan szigorítottak a bankok, mégis kedvező ajánlatokat találhat az, aki hitelre venne lakást. Aki kölcsönt venne fel, az jobban jár, ha minél előbb teszi meg, és hosszú kamatperiódusú hitelt vegyen fel. Igaz, ma már azok sem vennének fel kölcsönt, akik megtehetnék.

Már nincs hitelfelvételi láz
„Ma már az sem vesz lakást, az sem vesz fel hitelt, aki megtehetné” – így jellemezte a hitelezési piacot néhány héttel ezelőtt a CIB Bank lakossági üzletágának vezetője. És való igaz, a válság kirobbanása óta egyre kevesebben vesznek fel hiteleket. A pécsi egyetem által végzett kutatás szerint is a magyarok leszámoltak az áruhitelekkel, és egyre kevesebben vesznek fel lakáshitelt is. „A válság egyfajta gondolkodásváltozást jelentett, az emberek elkezdtek félretenni, leszámoltak az áruhitelekkel, ugyanakkor felértékelődött a biztonság” – mondta a kutatás vezetője, Törőcsik Mária.

Nem kérnek segítséget a devizahitelesek

Magyarországon a hitel és lízing konstrukciók átlagosan tíz százaléka dől be. A hitelbedőlés a finanszírozó cégnek sem érdeke, az ügyfelek azonban általában nem kérdeznek, vagy nem időben kérnek segítséget.

Az elszabadult árfolyamok miatt megemelkedett törlesztőrészlet nem csak lakáshitel esetén lehet probléma. Egyre több az olyan autótulajdonos, akinek a lakáshitel mellett egy finanszírozott autó fenntartása már komoly gondot jelent, sőt nem ritka, hogy a korábbi átmeneti fizetési nehézség mára tartós problémává nőtte ki magát. Magyarországon átlagosan a hitel és lízing konstrukciók tíz százaléka dől be.

A hiteleket nyújtó bankok

Hazánkban a legéhesebbek a hiteleket nyújtó bankok
Döbbenetes számok láttak napvilágot a minap: a háztartások havi átlagos törlesztőrészlete ma Magyarországon 27 százalékkal magasabb, mint amilyen 2008 őszén, a válság kezdetén volt. A háztartások hiteltartozása pedig a GDP 31 százalékára rúg. A miénknél csak Észtországban és Lettországban rosszabb a helyzet. Új és riasztó jelenség, hogy az újratárgyalt lakáshitelek is kezdenek bedőlni.

A Magyar Nemzeti Bank és a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete is publikált a minap különböző hitelkésedelmességi statisztikákat. Kiderült, hogy az árfolyamváltozások és a banki kamatemelések következtében a háztartások havi átlagos törlesztőrészlete Magyarországon 27 százalékkal magasabb, mint 2008 szeptemberében, a válság kezdetén volt, ráadásul ebben a forinthitelek is benne vannak. A 27 százalék a régióban a legmagasabb érték. A háztartások hiteltartozása ma a GDP 31 százalékára rúg, s ennél csak Észtországban és Lettországban rosszabb a helyzet.

Lakáshitel előtörlesztés – marad a régi

A parlament számvevőszéki és költségvetési bizottságának keddi ülésén – hosszas vita után – a képviselők egyharmada sem támogatta Lenhardt Balázs azon javaslatát, hogy a lakáshitelek előtörlesztésénél a bankok egyáltalán ne számolhassanak fel díjat.

A Kósa Lajos, Rogán Antal és más kormánypárti képviselők által jegyzett törvényjavaslat – összegtől függően – a jelenlegi 2,5 illetve százalékról 1,5, illetve 1 százalékra csökkenti az előtörlesztési díjat, de két év után az első előtörlesztés is ingyenes lenne. Lenhardt Balázs viszont teljesen eltörölni javasolta az előtörlesztési díjat.

Fix vagy változó kamatozású lakáshitel ?

Fix vagy változó kamatozású hitelt érdemes választani?
A fix kamatozású hitelek előnye, hogy a kamatperiódus ideje alatt nem változik a kamat, így előre kiszámítható marad, hogy mennyit kell törlesztenünk. Különösen előnyös lehet, ha éppen emelkednek a kamatok, mert akkor az általános kamatszintnél jóval olcsóbb hitelt törleszthetünk. Forinthiteleknél elérhetőek az 1 és 5 éves kamatperiódusú hitelek, euró alapú hiteleknél szintén 1 és 5 év az általános.

Svájci frank alapú hiteleknél 3, 6, vagy 12 hónapig fix a kamat, de mint tudjuk jelenleg felfüggesztésre kerültek a devizahitelek. A kormány azért döntött így, mert az elmúlt hónapok árfolyamváltozásai miatti törlesztőrészlet-növekedések következtében több százezer ember került kilátástalan helyzetbe.

Egyoldalú szerződésmódosítás alapjául szolgáló okok listája

A Hitelező bank az alábbi okok bekövetkezése esetén jogosult a kölcsön ügyleti kamatát, kamattámogatott hitel esetén a kölcsön szerződéses kamatát, a kölcsönhöz kapcsolódó díjakat, jutalékokat és költségeket egyoldalúan, az Adósok / Zálogkötelezettek számára kedvezőtlenül módosítani: (A hitelintézetekről szóló 1996. évi CXII. törvény szerinti egyoldalú szerződésmódosítás alapjául szolgáló okok listája.)

1. A Hitelező az alábbi okok bekövetkezése esetén jogosult a kölcsön ügyleti kamatát, kamattámogatott hitelek esetén a kölcsön szerződéses kamatát egyoldalúan, az Adósok / Zálogkötelezettek számára kedvezőtlenül módosítani:

a) A jogi, szabályozói környezet megváltozása
– a Hitelező – hitelviszonyokat szorosan és közvetlenül érintő – tevékenységére, működési feltételeire vonatkozó, vagy ahhoz kapcsolódó jogszabályváltozás, jegybanki rendelkezés vagy a Hitelezőre kötelező egyéb szabályozók megváltozása;
– a Hitelező – hitelviszonyokat szorosan és közvetlenül érintő – tevékenységéhez kapcsolható közteher- (pl. adó-) változása, a kötelező tartalékolási szabályok változása;
– kötelező betétbiztosítás összegének, vagy díjának változása.